BAŞKANIN MESAJISevgili İKTAD’lı dostlarım.

11 Şubat 2017 günü gerçekleştirdiğimiz 1. Olağan Genel Kurulu’nda bizleri böyle şerefli bir göreve uygun gördüğünüz için şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarım adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Derneğimizin kuruluşunu takiben belirlediğimiz stratejik plan doğrultusunda faaliyetlerimizi şekillendirebilmek ve gerçekleştirebilmek için öncelikle derneğimize yakışır bir dernek merkezine sahip olmamız gerekiyordu.  Bu düşüncesiyle Şair Eşref Bulvarı No:22 K:2 D:209 Karaahmetoğlu İş Merkezi Çankaya / İzmir adresindeki mobilyalı büronun kiralanarak dernek merkezi olarak kullanılmasına karar verilmiş ve 1 Mart’tan geçerli olmak üzere kiralama işlemi tamamlanmıştır.

Dernek merkezimizin ihtiyacı olan bilgisayar değerli dostumuz Halil Nadas tarafından hibe edilmiş, yazıcı, toplantı sandalyeleri, gerekli kırtasiye malzemeleri satın alınmış, fiber internet bağlantısı için gerekli müracaat yapılmıştır. Dernek Merkezimiz 24 Martta yapılan sade bir açılış töreninden sonra üyelerin hizmetine girmiştir. 

Dernek Merkezinde, daha önce de belirttiğimiz gibi 30 kişilik toplantı yapılabilecek bir düzen oluşturulmuştur. Ayrıca, ileride kurulmasına öncülük etmeyi düşündüğümüz İzmir Kütüphanesi’ne bir başlangıç adımı olarak İzmir kitaplarından oluşacak bir kitaplık kurmayı amaçlıyoruz. Bunun ilk adımı olarak bazı üyelerimiz evlerinde bulunan İzmir ile ilgili kitaplarını bu kitaplığa bağışlamaya başlamışlardır. Sizler de böyle bir ulvi amaca hizmet etmek isterseniz elinizdeki İzmir kitaplarını derneğimize bağışlayabilirsiniz.

Genel kuruldan sonra yönetim kurulunca üyeliği kararlaştırılan 13 yeni üye ile birlikte üye sayımız 80’e ulaşmıştır.

Yeni yönetim döneminin ilk etkinliği, 2 Mart Perşembe günü saat 14.00’de, Kültürpark İzmir Sanat’ta gerçekleştirmiştir. Değerli üyemiz Sayın Oğuz Aydemir’in sunduğu 18. Yüzyıl Aydınlanma Çağı’nda Çeşme Deniz Savaşı başlıklı konferans katılanlarca beğeni toplamıştır.   

Bu arada ilk gezimizi de Bornova’ya düzenledik. Değerli dostumuz Sayın Altan Altın’ın eşilk ettiği gezi sırasında Eski Ziraat Mektebi, Kentin ilk tren istasyonlarından Bornova Tren İstasyonu; ilk spor müsabakaların yapıldığı Mahvel Bölgesi'ni gezdikten sonra Büyük Park'ta Down Sendromlu gençlerin çalıştığı kafede çay molası verdik. Daha sonra Bellhom Köşkü; Giraud Köşkü'nü gördükten sonra, İzmir in en güzel özel müzesi olan Arkas Deniz Müzesi'ni ziyaret ettik. Steinbuchel ve diğer köşkleri görüp gizemli hikâyelerini Altan arkadaşımızdan dinledik.

Çalışma grupları teşekkül ettirilmiştir. Temennimiz çalışma gruplarının bir an önce çalışmaya başlayarak derneğimizin belirlenen hedeflere ulaşmasına katkıda bulunmalarıdır.

Web sayfamızın hayırlı olmasını diler, görüş ve önerilerinizi bekleriz.

Saygılarımla

Bülent Şenocak
Başkan